هرگز ورشکست نشوید

هرگز ورشکست نشوید

 

 

 

کارآفرین برای اداره و مدیریت کسب و کار خود به مشاوره نیاز دارد و به تنهایی نمیتواند برای تمام مسائل پیش رو ، تصمیم گیری صحیح و کارآمد داشته باشد ، اگر بخواهد همه چیز را خودش یاد بگیرد و مهارتش را کسب کند ، این امر محال است . هیچ کس نمیتواند این ادعا را داشته باشد که در مدریت کسب وکار ، حکیم است .

اصلا در عصر حاضر ، حکیم شدن محال است . در گذشته بندگان عاشق علم و دانش ، ترک وطن میکردند و پی دانش آموزی را میگرفتند ، چند سال بعد به درجۀ حکمت میرسیدند ! بله در آن زمان ممکن بود کسی بتواند حکیم شود . چونکه تمام علم پزشکی 4 یا 5 جلد کتاب بود ! ریاضیات به همچنین ! علم نجوم و غیره نیز به همین ترتیب ، هر کدام دو یا سه جلد کتاب داشت ! اما اکنون وظعیت تفاوت پیدا کرده است .

مثلا رشته کشاورزی 25 زیر گروه دارد ، زراعت ، باغبانی ، شیلات ، دامپروری ، طیور ، حشرات ، گیاه پزشگی ، آبیاری ، ماشین آلات ، هواشناسی و و و

هر کدام از این زیر شاخه ها ، به مراتب به چندین گرایش متافوت تقسیم میشود ! در آخر شاهد این هستیم که در مقاطع تکمیلی و تحقیق ، انواع دکترای مختلف را میشود تحصیل کرد .

حالا میرسیم به مدیریت کسب وکار ، که این دنیایی برای خودش دارد که الله و اکبر

کارآفرین به طور کلی باید در پنج حوزه دارای تخصص یا دارای مشاور باشد . این پنج حوزه ، که مهمترین مسائل را در بر میگیرد عبارت است از :

-         مشاور مالــی

-         مشاور حسابداری

-         مشاور منابع انسانی

-         مشاور بازاریابی

-         مشاور حقوقی

-         مشاور فنی تولید

 

 

 

 

کسب و کار ها در دوران نوزادی ، یعنی در همان دو تا چهار سال اول بسیار آسیب پذیرند و شکننده هستند  تا جایی که بهترین جوامع تا 40 درصد نشاغل تازه تاسی در همان دوران نوزادی ، تلف میشوند یا تغییر مسیر میدهند ولی در دوران بلوغ نیازشان تغییر میکند .

متاسفانه بسیاری از خود اشتغالان و کارآفرینان در جوامع در حال توسعه ، طور دیگری به قضیه نگاه میکنند و تعداد  قابل توجه ایی از آنها متاسفانه خود را حکیم میپندارند و نه تنها نیازی به مشاور در خود احساس نمیکنند بلکه اغلب خود را مشاوران توانا و بی عیب و نقص میبینند .

یک نگاهی به طرح کسب وکار ها بیاندازید ، تماماً هزینه مشاوره را در بخش هزینه های قبل از بهره برداری لحاظ میکنند ! تا حالا به موردی برخورد کردید که هزینه مشاوره را در بخش نیروی انسانی و یا نهاده های تولید لحاظ کرده باشند . این چه معنی در بردارد ؟ 

برنامه ریزی برای ورشکستگی ، یعنی سرمایه گذاری برای ازدست دادن سرمایه !

این عارضه برای خود اشتغالان و کارآفرینان یک بیماری مهلک ، تلقی میشود ! یکی از هشت بیماری زمان نوزادی که منجر به تلف شدن مشاغل میگردد همین بیماری است ، که خوشبختانه واکسن آن موجود است ، قابل پیشگیری و کنترل است

آنهم تعامل مستمر با مشاور است .

/ 0 نظر / 7 بازدید